Używanie kotłów opalanych pelletem to rozwiązanie, które stopniowo wypiera stare piece na węgiel, będące główną przyczyną smogu w miastach i jedyną przyczyną występowania rakotwórczych związków chemicznych w powietrzu. Ekologiczne rozwiązania w kwestii energii, a więc stosowanie odnawialnych źródeł energii, to jeden z najważniejszych kroków, na jakie świat musiał się zdecydować, aby uchronić naturalne środowisko przed katastrofę.

Pellet to paliwo stałe sprzedawane w formie granulatu pozyskiwanego z biomasy, a więc z trocin, wiór i innych drzewnych odpadów. Stosowanie pelletu ma swoje zalety nie tylko dla ekologii, ale również dla użytkowników. Jest to paliwo bardzo kaloryczne, co oznacza, że dobrej jakości pellet wystarczy nam na długo. Należy też do paliw czystych, które nie zostawiają dużo popiołu. Jak go przechowywać? Pellet sprzedawany jest w workach po kilkanaście kilogramów, a bardzo ważną informacją jest fakt, że nie ulega on samozapłonowi. Ludzie stosujący go do ogrzewania swoich domów nie muszą obawiać się tragicznych w skutkach pożarów, czego nie można powiedzieć o tych, którzy w swoich piwnicach przechowują tony węgla.

Biopaliwo nie wchłania również wilgoci, dlatego może być składowane na strychach, w piwnicach, pod wiatą w ogrodzie i wszędzie indziej, nawet jeśli są to miejsca, w których powietrze jest wilgotniejsze. Nawet z biegiem czasu pellet nie traci na wartości, a jego właściwości nie zmieniają się w żadnym stopniu. Wychodzi więc na to, że pellet może być przechowywany tam, gdzie uznamy to za stosowne. Właściciele domów z pewnością znajdą miejsce nawet na większą ilość paliwa, a jeśli zostanie im nadmiar, mogą zachować go do następnego sezony grzewczego. Z kolei właściciele niewielkich działek z ograniczonymi opcjami, mogą składować go w podziemnych zbiornikach, aby nie rezygnować z powierzchni, której nie jest zbyt wiele.

Powinno się zadbać tylko o to, aby paliwo nie miało szansy na styczność z ogniem. Jeśli więc w ogrodzie często odbywają się ogniska czy grill, to pellet powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od ognia. Poza tym przechowywanie pelletu nie rządzi się żadnymi restrykcyjnymi zasadami. Najwygodniej trzymać go tam, skąd blisko będziemy mieli do kotła, w którym paliwo jest spalane.