Przed odpowiedzeniem na pytanie zawarte w tytule tego wpisu, należy najpierw zdefiniować czym tak właściwie jest biomasa.

W sieci dostępnych jest wiele różnych definicji, różniących się od siebie ilością detali i trudnych słów użytych do dokładnego opisania tego, czym jest biomasa, jednak upraszczając to maksymalnie można powiedzieć, że mianem biomasy określa się ulegająca biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości z rolnictwa o pochodzeniu biologicznym (zawierają się w tym substancje roślinne oraz zwierzęce), a także leśnictwa i innych powiązanych sektorów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także biodegradowalną część odpadów miejskich i przemysłowych. Jednym z popularnych przykładów biomasy stosowanej na codzień jest choćby pellet, czyli sprasowana pod bardzo wysokim ciśnieniem biomasa pod postacią granulatu, wykonywana najczęściej z trocin, wiórów, drewnianych zrębków bądź słomy.

Zasadniczo, biomasa może być wykorzystywana energetycznie na trzy główne sposoby takie jak: spalanie bezpośrednie w kotłach (wykorzystuje się w nich słomę, drewno, pellety czy drewniane zrębki), współspalanie wraz z konwencjonalnymi nośnikami energii (w tym przypadku stosuje się olej opałowy, gaz czy też węgiel), a także spalanie produktów powstałych z przetwarzania biomasy w procesach estryfikacji czy fermentacji (popularnymi produktami powstałymi z przetwarzania biomasy są popularne biodiesel, etanol, metanol czy biogaz).

Tradycyjnie biomasa jest powszechnie stosowana w celach grzewczych, a także przy gotowaniu.

Uśredniona moc energetyczna pozyskana w trakcie procesu spalania pelletu sięga rzędu 4,7–5,3 MWh/tonę (17–19 MJ/kg). Wysokowydajne kotły w których jako paliwo wykorzystywany jest pellet drzewny mają wydajność rzędu 85%.

Spalanie pelletu wiąże się z niską emisją NO i SO, a ilość powstałego jako produkt uboczny spalania popiołu jest stosunkowo nieduża (jest to mniej więcej 5 kg na tonę spalonej biomasy). Dwutlenek węgla powstający przy spalaniu pelletów został wcześniej pobrany z atmosfery przez rośliny.